Kaip sakoma, kartais nutinka gyvenimas ir žmogui ar jo artimos aplinkos asmeniui suformuojama stoma.
Stoma – tai chirurginiu būdu pilvo sienoje suformuota anga virškinimo proceso turiniui arba šlapimui pasišalinti, kai įprastiniu būdu jos negali būti pašalintos iš organizmo.
- Stomos formuojamos jau daugiau nei 200 metų
- Kasmet apie 4 tūkst. žmonių Lietuvoje suformuojama stoma
- Spalio 3 diena yra žmonių diena su stoma arba tiesiog stomos diena
KOKIOS YRA STOMŲ RŪŠYS?
- Jeigu stoma yra suformuojama naudojant plonąją žarną, ji vadinama ileostoma, jei storąją – kolostoma.
- Kai suformuojama stoma šlapimui pašalinti (pašalinus šlapimo pūslę), ji vadinama urostoma.
- Pro stomą pasišalinantis turinys patenka į aplink stomą pritvirtintą specialų rinktuvą (stomos maišelį).
- Kartai suformuojamos 2 ar net 3 stomos.
AR TAI NUOSPRENDIS?
Svarbu suprasti, kad dažnu atveju stomos suformavimas yra vienintelis būdas pasveikti ar netgi išsaugoti gyvybę. Todėl stomos suformavimo faktą reikia priimti kaip būtinybę, šiuolaikišką medicinos būdą ir atmesti išankstines nuostatas, kad tai būtinai labai pablogins gyvenimo kokybę ir kad reikės to gėdintis. Aplinkiniai gali net nežinoti, ka jūs turite stomą, jei bus laikomasi visų higienos reikalavimų. O parinkus tinkamą diržą, nesant komplikacijų ar kitų negalavimų, galima netgi būti paplūdimyje ir maudytis!
Dažnai suformuojamos laikinos stomos, kurios padeda gydymo procese ir yra laikina labai svarbi priemonė. Po kurio laiko stoma pašalinama ir grįžta organizmo funkcionalumas. Apie visus procesus paaiškins gydantis gydytojas.
KAIP GYVENTI TURINT STOMA?
Pirmomis savaitėmis po stomos suformavimo operacijos jaučiamas liūdesys, beviltiškumas, nerimas ir depresija, susirūpinimas dėl pablogėjusios gyvenimo kokybės. Tai visiškai natūralu ir suprantama: apsiprasti su naująja diagnoze bei stomos priežiūra yra didelis iššūkis kiekvienam su ja susidūrusiam žmogui. Turėkite kantrybės, laikas geriausias gydytojas. Apsipratus, išmokus savirūpos, gyvenimas tęsiasi!
Šiuolaikinių priemonių dėka ligoniai gali gyventi pilnavertį gyvenimą. Po operacijos stomos priežiūros pagrindų pacientą ir jo artimuosius apmoko slaugytojas, stomos specialistas. Svarbu žinoti, kaip parenkamas tinkamo dydžio rinktuvas, turėti informacijos ir teisingai naudoti priemones stomos priežiūrai, laikytis mitybos rekomenacijų, išmokti prižiūrėti parastominę (aplink stomą esančią) odą ir atpažinti komplikacijas.
MITYBA
Mityba priklauso nuo paciento būklės, stomos rūšies. Dažniausia nerekomenduojami maisto produktai, galintys sukelti pilvo pūtimą- alus, daigai, kopūstai, žiediniai kopūstai, agurkai, kiaušiniai, žalios daržovės, svogūnai, aštrus maistas, gazuoti gėrimai, pienas.
Visais atvejais geriausiai pakonsultuos gydantis gydytojas ir slaugytoja, nes kiekvienas atvejis yra individdualus.
Šalia visų priemonių būtina įsigyti ir stomos diržą, kuris padės išvengti išvaržų, prilaikys rinktuvo maišelį ir po drabužiais taps beveik nepastebimu.
Straipsnyje panaudota medžiaga: Stomų formavimas ir priežiūra. Liudmila Vitkauskienė, Nacionalinis vėžio institutas; Slauga. Mokslas ir praktika 2015 Nr.2 (218) ; www.itvarai.eu
Kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse galima tik administracijai sutikus